مخزن ذخیره آب گلخانه

شرکت هفت گردون پارس به عنوان بزرگترین تولیدکننده و اجرا کننده مخازن پیش ساخته گلخانه ای مفتخر است تا مخزن پیش ساخته گلخانه ای را با بروزترین تکنولوژی ساخت تولید و ارائه نماید. مخزن پیش ساخته هلندی یا همان مخزن پیش ساخته پیچ و مهره ای لاینری گلخانه ای بهترین گزینه جهت مخزن ذخیره آب گلخانه می باشد.

مخزن پیش ساخته گلخانه ای ، مخزن پیش ساخته هلندی

یکی از نیازهای اساسی هر گلخانه ای آبیاری و ذخیره آب می باشد. فارغ از نوع گلخانه شیشه ای یا پلی کربنات و یا هر نوع استراکچر دیگری که باشد بایستی مخزن ذخیره آب گلخانه در فضای بیرون یا داخل گلخانه اجرا گردیده و آب و کود مورد نیاز گیاه را توسط مخزن آب گلخانه ای به پای گیاه رساند. مخازن گلخانه ای بر حسب متراژ گلخانه، نوع کشت هیدروپونیک یا خاکی، نوع سازه و مورد استفاده آن می تواند متفاوت باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و احداث گلخانه های اسپانیایی و هلندی اهمیت مخزن آب گلخانه چند برابر شده است. در سازه های اسپانیایی و سازه های سقف بلند به جهت هم دما بودن آب گلخانه با فضای داخل گلخانه و جلوگیری از ایجاد شک به گیاه بایستی حتماً مخزن آب گلخانه داخل فضای کشت احداث گردد. این مهم دیگر با مخازن بتنی و مدلهای سنتی جوابگو نبوده و باید سازه ای طراحی گردد که بتواند در داخل گلخانه فضای کمی را اشغال نموده و بهره برداری از آن آسان باشد. یکی از مزایای استفاده از مخزن استوانه ای گالوانیزه آب گلخانه ای این است که این مخازن لاینری گلخانه ای ضد جلبک بوده و در صورتی که سیستم آبیاری گلخانه تحت فشار باشد، از انسداد دریپرها و لوله های ماکارونی جلوگیری می گردد. اولین بار شرکتهای گلخانه سازی هلندی و اسپانیایی اقدام به طراحی این مخازن پیش ساخته استوانه ای آب برای گلخانه نمودند. زیرا در سازه های جدید اسپانیایی و اروپایی دیگر استفاده از مخازن سنتی و قدیمی به دلیل مشکلات جلبک زدن، فضاگیر بودن، عدم هماهنگی با سایر متریال سازه گلخانه و بهره برداری بسیار سخت امکان پذیر نبود و بایستی سازه و مخزنی طراحی می گردید که بتواند خود را با ساختار و تکنولوژی جدید هماهنگ نماید. اولین بار در حدود پانزده سال پیش این مدل مخزن پیش ساخته پیچ و مهره ای ذخیره آب ابتدا از کشور هلند وارد ایران گردید و در گلخانه های ورامین و سایر نقاط کشور نصب و اجرا گردید. به دلیل ورود مخزن آب گلخانه ای گالوانیزه از کشور هلند به این مخازن آب گلخانه ای، مخازن پیش ساخته هلندی، مخزن پیچ و مهره ای هلندی و مخزن هلندی لاینری نیز می گویند. این مدل مخازن بهترین مخزن آب برای گلخانه می باشد. حال که با کلیات مخزن گالوانیزه استوانه ای گلخانه ای آشنا شدید، به بیان جزئیات این مدل مخازن ذخیره آب کشاورزی و گلخانه ای و مخزن آب برای گلخانه می پردازیم.

مخزن ذخیره آب گلخانه دارای یک بدنه فولادی از جنس گالوانیزه یا روکش پلی اورتان می باشد که وظیفه ی آن تحمل وزن آب است. دیواره فلزی مخزن توسط پیچ و مهره های داکرومات و مناسب فضای مرطوب داخل گلخانه مونتاژ می گردد. لایه دیگری برای نگهداری آب داخل دیواره مخزن استوانه ای گلخانه ای نصب می گردد که مستقیماً با آب در تماس بوده و در مقابل سم و کود مخلوط شده در داخل آب مخزن گلخانه کاملاً مقاوم است. به جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار می توان از انواع مدل سقف فلزی یا پلیمری در مخزن پیش ساخته ذخیره آب گلخانه استفاده کرد. از انواع مخازن آب گلخانه ای پیش ساخته می توان به مخزن آب کالوانیزه مدولار، مخزن گالوانیزه با سقف پلیمری، مخزن لاینری با دیواره توری شکل اشاره کرد.

♦ دیواره مخزن پیش ساخته استوانه ای گلخانه:

دیواره مخزن پیش ساخته ذخیره آب گلخانه از قطعات کوچکتری تشکیل شده که در محل پروژه توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می گردد و تشکیل دیواره مخزن آب گلخانه ای را می دهد. دیواره مخزن پیش ساخته ذخیره آب از جنس گالوانیزه ضد زنگ یا روکش اپوکسی PU می باشد. ضخامت مورد نیاز دیواره مخازن آکوا با محاسبه ی سازه و ظرفیت مخزن بدست می آید. به جهت استقامت بیشتر دیواره مخزن گلخانه از فرم سینوسی و U-LOCK استفاده می گردد. معمولاً مخازن پیش ساخته هلندی به صورت سینوسی می باشند. بعد از مونتاژ قطعات دیواره، شکل نهایی مخزن گلخانه ای استوانه ای شکل می شود. همچنین به جای ورق های دیواره گالوانیزه می توان از شکل دیواره توری شکل نیز استفاده نمود. مخزن توری گلخانه دارای هزینه ی کمتری نسبت به مخزن گالوانیزه گلخانه ای می باشد ولی فقط در حجم های کوچک قابل استفاده است.

♦ لاینر آببندی آکوا:

لاینر آببندی آکوا یا آکواتکس که وظیفه ی نگهداری و حفظ کیفیت آب را بر عهده داشته و به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و آنتی یووی در مقابل جلبک و خزه و اشعه ی یووی مقاومت دارد. این لاینر آببندی مخزن پیش ساخته گلخانه ای معمولاً از جنس پی وی سی یا پلی اتیلن بوده و نوع وارداتی آن با برند تجاری آکوا یا آکواتکس ارائه می گزدد. لاینر آکوا دارای عمر طولانی و کیفیت بالای ساخت بوده و در هنگام نیاز توسط اپراتور قابل ترمیم می باشد. این مدل لاینر دارای مقاومت کششی بالایی بوده و به رنگهای مشکی، آبی، سفید و سبز قابل ارائه می باشد.

♦ سقف مخزن آب گلخانه:

مخزن آب گلخانه به دلیل قرارگیری در فضای داخل گلخانه نیازی به سقف خاصی ندارد ولیکن می توان از انواع سقف پلیمری جهت مخزن آب پیش ساخته آب گلخانه استفاده نمود. حسن سقف پلیمری این است که از ورود گرد و غبار احتمالی به داخل مخزن آب گلخانه جلوگیری می گردد. اگر مخزن آب پیش ساخته گلخانه ای در فضای بیرون گلخانه احداث گردید ترجیحاً از سقف فلزی آدم رو مخازن پیش ساخته استفاده گردد. 

گالری تصاویر