مخزن پیش ساخته گالوانیزه حدود 50 سال است که در امریکا، اروپا و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن پیش ساخته به دلیل کیفیت ساخت، طول عمر بالا و قیمت تمام شده پایین تر از سایر مخازن توانسته خود را در صنعت آب و فاضلاب صاحب جایگاه ویژه ای نماید. در کشور ایران نیز به دلیل پهناوری و محدودیت در بارش نزولات و آبهای زیرزمینی اهمیت شبکه آبرسانی و به طبع آن احداث مخازن ذخیره آب امری مهم می باشد و محدودیت منابع مالی و نیاز به سرعت کار مخازن پیش ساخته ذخیره آب را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است.

مخزن پیش ساخته فلزی ذخیره آب در احجام 20 تا 3000 مترمکعب تولید و عرضه می گردد.این مخازن پیش ساخته ذخیره آب و مایعات حدوداً چهارده سال است که به دلیل اجرای سریع و قیمت تمام شده پایین تر از سایر مخازن و عمر طولانی مورد استقبال فراوان قرار گرفته است. این مدل مخازن گزینه بسیار مناسبی به عنوان مخزن پیش ساخته ذخیره آب آشامیدنی، مخزن پیش ساخته پرورش آبزیان، مخزن پیش ساخته ذخیره آب گلخانه و صنعتی می باشد. مخازن پیش ساخته استوانه ای با طراحی و محاسبات دقیق و استفاده از متریال با کیفیت تولید و عرضه می گردد.

شرکت هفت گردون پارس به عنوان بزرگترین تولیدکننده مخازن ذخیره آب پیش ساخته توانسته با تجربه پانزده ساله در زمینه اجرا و تولید مخازن فلزی آماده و دارا بودن  نیروی کار متخصص و دستگاههای مجهز گامی بلند در زمینه تولید و اجرای این مخازن پیش ساخته بردارد.

مشخصات کلی مخازن پیش ساخته گالوانیزه:

به طور کلی مخزن پیش ساخته فلزی استوانه ای تشکیل شده از یک دیواره فولادی با روکش گالوانیزه گرم یا اپوکسی ضد زنگ که وظیفه دیواره فلزی تحمل وزن سیال و کنترل نیروهای وارده ناشی از تند باد، طوفان و زلزله می باشد. دیواره مخزن پیش ساخته استوانه ای با پیچ و مهره به همدیگر متصل شده و در سایزهای بالا توسط ستونهای نگهدارنده ای به فنداسیون مخزن پیش ساخته متصل می گردد. اتصال پیچ و مهره ای دیواره مخازن علاوه بر افزایش عمر سازه باعث می گردد بتوان به راحتی حجم مخازن را افزایش یا کاهش داد.

آببندی مخزن نیز توسط لاینر آکوا که نوعی ورق خاص با عمر طولانی بوده و جهت استفاده مخزن پیش ساخته برای آب شرب دارای استاندارد و گرید آشامیدنی می باشد. آب یا سیال فقط با ورق لاینر آکوا در تماس بوده و هیچگونه تماسی با ورق بیرونی فلزی مخزن پیش ساخته ندارد. این لاینر آببندی در مخازن لاینردار وظیفه آببندی مخزن را دارد و به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی به هیچ وجه جلبک یا کپک نمی زند و این مهم در مخازن پیش ساخته ذخیره آب شرب اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته که در مخازن پیش ساخته گلخانه ای و فضای سبز نیز جلبک و خزه در آب باعث بروز مشکلات در سیستم آبیاری و پمپ های آب می گردد و خاصیت ضد جلبک لاینر در اینجا نیز مؤثر است.

در صورتی که مخزن پیش ساخته آب شرب باشد، معمولاً سقف مخزن آب به صورت فلزی آدم خرپایی ساخته شده و بر روی آن دریچه فلزی رفت و آمد به همراه نردبان های دسترسی بیرونی و داخلی تعبیه می گردد. در مخازن پیش ساخته مرتفع به دلیل حفظ جان اپراتور و موارد ایمنی بایستی نردبان حتماً دارای جانپناه باشد.

جهت ورود آب به داخل مخزن و خروج آب به داخل شبکه نیز لوله هایی با سایز دلخواه بر روی دیواره مخزن استوانه ای نصب گردیده و سرریز آب نیز از لوله سرریز خارج می گردد. جهت شستشوی مخازن پیش ساخته گالوانیزه نیز لوله کف شوی نصب می گردد.

همچنین به دلخواه و سلیقه مشتری متعلقات سفارشی همچون سیستم تله متری، دستگاه کلر زنی و سیستم پمپاژ بر روی مخزن پیش ساخته ذخیره آب قابل نصب می باشد.

در ادامه به صورت جزء به تشریح قطعات و اجزای مخزن پیش ساخته استوانه ای آب شرب می پردازیم.

دیواره مخزن پیش ساخته گالوانیزه:

دیواره مخزن فلزی از جنس فولاد گالوانیزه یا فولاد رنگی که وظیفه آن تحمل وزن سیال و مقاومت در برابر بادهای تند و زلزله می باشد. ضخامت ورق های دیواره مخزن پیش ساخته زینک آلومین با توجه به حجم مخزن متفاوت بوده و به صورت پیچ و مهره ای بر روی هم سوار شده و مخزن مونتاژ می گردد. دیواره این مخازن پیش ساخته پیچ و مهره ای معمولاً از فولاد با استقامت بالا و با روکش گالوانیزه با زینک بالای 300 گرم در متر مربع انتخاب می گردد و پوشش گالوانیزه باعث می گردد مخازن پیش ساخته فلزی ضد زنگ گردد. در احجام بالا به جهت لزوم حفظ سازه در شرایط تند باد و زلزله، کلیه ورق های دیواره مخزن با استیفنر مهار می گردد.استفاده از ستون های نگهدارنده در دیواره مخازن مدولار باعث می گردد مخزن پیش ساخته گالوانیزه تند باد هایی با سرعت 145 کیلومتر بر ساعت را به راحتی تحمل نماید.

ورق لاینر داخلی مخزن پیش ساخته ذخیره آب:

لاینر آببندی یا همان لاینر آکوا که وظیفه آببندی مخزن پیش ساخته با ورق پلیمری را انجام می دهد. جنس این لاینر پلیمری معمولاً پلی اتیلن، پی وی سی فودگرید، بوتیل رابر و یا EPDM می باشد که با توجه به کاربری مخزن پیش ساخته فلزی و حجم آن و نوع بهره برداری از ورق خاص آن کاربری استفاده می گردد. در این مخازن به دلیل استفاده از آب شرب ورق آکوا معرفی می گردد.ورق لاینر آکوا کاملاً مطابق استاندارد 1053 آب آشامیدنی می باشد. ورق لاینر آکوا دارای خواص ضد جلبک و خزه و آنتی باکتریال بوده و به هیچ عنوان رنگ و مزه آب شرب را تغییر نمی دهد. این مدل لاینر دارای مقاومت کششی بسیار بالایی در جهت تار و پود بوده و عمر بسیار بالایی دارد و در مواقع لزوم به راحتی توسط اپراتور قابل ترمیم می باشد. مخزن پیش ساخته گالوانیزه به دلیل دارا بودن لاینر آببندی آکوا به مخزن پیش ساخته لاینری یا مخزن لاینری نیز مشهور است. به طور کلی مهم ترین جزء مخازن پیش ساخته ذخیره آب لاینر آببندی آن بوده که بایستی از بهترین کیفیت ممکن استفاده گردد و عمر لاینر آببندی رابطه مستقیم با عمیر مخزن و سایر اجزاء مخزن پیش ساخته فلزی دارد.

سقف مخزن آب پیش ساخته گالوانیزه:

سقف مخزن پیش ساخته فلزی که در سقف مخازن آب شرب به صورت فلزی و دائمی ساخته و نصب می گردد و اپراتور می تواند به راحتی بر روی سقف راه رفته و از دریچه دسترسی تعبیه شده بر روی آن جهت ورود به داخل مخزن پیش ساخته آکوا استفاده نماید. جنس خرپاهای این سقف از فولاد با پوشش آبکاری گرم بوده و روکش مخزن از جنس فولاد گالوانیزه می باشد. بسیار حائز اهمیت است که این مدل سقف بایستی توان تحمل وزن برف و بارهای زنده را داشته باشد و در شرایط تند باد یا زلزله از مخزن جدا نشود. بار برف روی سقف و بار باد روی مخزن طبق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان محاسبه می گردد. در مخازن گالوانیزه با کاربری کشاورزی یا ذخیره آب صنعتی و فضای سبز می توان از سایر سقف های پلیمری استفاده نمود.

عایق حرارتی میانی منبع آب پیش ساخته:

لایه میانی عایق سرما و گرما که مابین لاینر آکوا و دیواره فلزی مخزن پیش ساخته گالوانیزه قرار گرفته و وظیفه آن جلوگیری از نفوذ سرما و گرما به داخل مخزن آب می باشد. جنس این لایه معمولاً عایق فوم یا ورق ژئوتکستایل می باشد.

فیتینگ ها:

فیتینگ های مخزن پیش ساخته گالوانیزه که بایستی در مخزن ورودی ، خروجی ، کف شوی و سرریز تعبیه گردد. سایز این لوله ها با توجه به حجم مخزن و نیاز مشتری انتخاب و از قبل ساخته می شود.

سایر متعلقات:

دیگر متعلقات مخزن که شامل نردبان دسترسی ، هواکش روی سقف ، جانپناه و دیگر متعلقات سفارشی می باشد.

مخزن پیش ساخته استوانه ای دارای سقف آدم رو، دریچه دسترسی و نردبان بیرونی و داخلی جهت ورود و خروج به داخل مخزن و هواکش جهت تخلیه گاز کلر و جا به جایی هوا بوده و با توجه به تولید مخزن پیش ساخته آب در کارخانه شرکت هفت گردون پارس امکان هر تغییری در جنس و ضخامت بدنه مخزن و سایر متعلقات با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و سلیقه مشتری می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص اجرای مخازن پیش ساخته ذخیره آب و مایعات با کارشناسان شرکت هفت گردون پارس و با شماره مستقیم 09121085155 تماس حاصل فرمایید.

مزایای مخازن پیش ساخته ذخیره آب و مایعات:

اجرای سریع و آسان و عدم محدودیت در فصول سرد و گرم

عمر طولانی و امکان تعمیر قطعات و تعویض قطعات

هزینه ی تمام شده پایین تر نسبت به مخازن بتنی و کامپوزیتی

امکان نصب در مناطق صعب العبور و کوهستانی

مناسب همه مناطق آب و هوایی

قابل دمونتاژ و انتقال به مکان دیگر

مقاومت در برابر رانش های زمین و سستی خاک

هزینه تعمیر و نگهداری ناچیز

مقاوم در برابر زلزله و بادهای شدید

مقاومت در برابر سرما و گرما

دارای گارانتی و سرویس های دوره ای

[best_selling_products per_page="1" columns="1"]